GES Sistemleri

Güneş Enerjisiyle Sürdürülebilir Bir Gelecek

Helios Solar A.Ş., yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini vurgulayarak, güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu ve mühendislik çözümleri sunmaktadır. Ankara merkezli firmamız, küresel enerji ihtiyacının çevre dostu yollarla karşılanmasına olanak tanıyan ev tipi ve endüstriyel çatı sistemleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Yenilikçi enerji öz tüketim modelimiz, elektrik faturalarınızı azaltırken aynı zamanda karbon ayak izinizi minimalize etmenize yardımcı olur.

 

Off-Grid Sistem Modeli

Şebekeye bağlı olmayan sistemler off-grid sistemler olarak adlandırılır. Bu sistemler genellikle dağ evi, bağ evi, yayla evleri, çiftlikler, karavanlar, yat ve teknelerde tercih edilirler. Çünkü bu alanlarda, genellikle şebeke hattı bulunmaz ya da ekonomik olarak şebeke hattı bağlamak çok mümkün olmaz. Bu nedenle bu sistemlerde; elektrik şebekesinden bağımsız olarak elektrik, fotovoltaik panellerde DC olarak üretilir ve şarj kontrol cihazlarıyla düzenlenerek AC olarak bataryalarda toplanır. Toplanan bu enerji ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere sisteme verilir.

Off-grid sistemler kurulurken, şebekeye bağlı olunmayacağı ve tüm enerji ihtiyacı bu sistemle karşılanacağı için; elektriğin ne zaman ve nasıl kullanılacağına, evlerde kullanılacak olan elektrikli aletlerin belirlenmesine, bölgenin konumuna, ne kadar güneş aldığına ve ne kadar karanlık olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

On-Grid Sistem Modeli

On-grid sistemleri şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemleri olarak tanımlıyoruz. Merkezi elektrik şebekesine bağlı olan ve güneş panellerinden üretilen elektriğin, üretildiği anda kullanıldığı, güneş panellerinden üretimin ihtiyacı karşılamadığı anlarda ise ihtiyacın şebekeden karşılandığı bu sistem günümüzün en yaygın şekilde kullanılan sistemidir. On-grid sistemde hiçbir ilave depolama (akü-batarya vb.) ara birimi bulunmaz ve güneş panellerinden ihtiyacınızdan fazla üretilen enerji anında şebekeye aktarılır.

Bu sistemde güneş enerjisiyle çalışan fotovoltaik paneller, güneşten gelen ışınımları kullanarak, üzerinde bulunan silikon hücrelerdeki elektronları uyarıp DC(doğru akım) elektrik üretirler. Üretilen elektrik ise, özel tasarımlı inverterler sayesinde tek faz yada üç faza AC (alternatif akıma) dönüştürerek çift yönlü elektrik sayacıyla elektrik şebekesine bağlanır. Çift yönlü elektrik sayacıyla şebekeye verilen ve tüketilen enerji kaydedilir. Böylelikle her ay sonunda evinizin ya da işyeriniz ürettiği ve tükettiği enerji kaydedilerek, size enerji sağlayan firma ile mahsuplaşma sağlanır. Eğer güneş enerji sistemiyle ürettiğiniz enerji ay boyu tükettiğiniz enerjiden fazlaysa tüketiciye ödeme yapılır.

 

Hibrit Sistem Modeli

Hibrit solar sistemler on-girid ve off-grid sistemlerin birleşimidir ve her iki sisteminde avantajlarını tüketiciye sunar. Bu sistemler on-grid sistemeler gibi şebekeye bağlı olup, ayrıca off-grid sistemler gibi bataryaya sahiptirler. Böylelikle sistem, güneşten ürettiği fazla enerjiyi depolamak amacıyla hibrit inverter sayesinde bataryaya iletir. Sistem içerisinde bataryalar olduğu için elektrik kesildiğinde, bataryalar devreye girerek sistemi beslemeye devam eder. Kısacası bu sistemler elektrik kesintisinden etkilenmez.

Daha detaylı açıklamak gerekirse; hibrit sistemlerde güneş panelleri tarafından emilen güneş enerjisi ile üretilen DC elektrik, evlerde yada işyerlerinde kullanılan AC elektriğe dönüşmesi için bir hibrit inverterden geçer. Hibrit inverter gelen enerjiyi, o anki kullanım durumuna göre direk kullanılması için evinize yada işyerinize gönderir. Eğer üretim miktarınız kullandığınız enerjiye göre daha yüksekse bu sefer inverter enerjinin depolanması için bataryaya göndererek , bataryanın dolmasını sağlar. Hem bataryalarınız dolu hem de kullandığınız enerji miktarı çok düşük ise bu sefer de hibrit inverter üretilen fazla enerjiyi şebekeye göndererek dağıtım şirketinden ödeme almanızı sağlar. Hibrit sistemlerde akşam saatlerinde veya herhangi bir şebeke arızası durumunda, bataryalarda depolanan enerji sistemde kullanılır ve böylelikle şebekeye bağımlılığı ortadan kaldırır

 

Öz Tüketim Sistemleri

Güneş enerjisini, şebekeye bağımlı (on-grid) yada şebekeden bağımsız( off-grid) olarak kullanmanın haricinde bir alternatifte öztüketim sistemleriyle kullanmaktır. Öztüketim sistemlerinde şebekeden elektrik almaya devam edilirken, güneş panelleri sayesinde yardımcı bir enerji kaynağı oluşturulur ve gündüzleri enerji ihtiyacı bu kaynaktan karşılanır. On grid sistemlerden farkı; bu sistemde çift yönlü elektrik sayacı olmadığı için fazla üretilen enerji şebekeye aktarılmaz. Bunun yerine fazla enerji, smart meter denilen cihaz ile ayarlanarak sistemin o anki ihtiyacı düzeyine getirilir ve böylelikle sisteme fazla gücün gitmesi engellenir. Kısacası öztüketim sistemde üretilen fazla enerji şebekeye aktarılamadığı için smart meter ile sönümlenir.

Öztüketim sistemin alan kısıtlaması nedeniyle güneş panellerinden üretilen gücün, tüketimi karşılayamadığı durumlarda tercih edilmesi önemlidir. Örneğin, çatı alanı küçük bir işletmenin, çok fazla elektrik enerjisi tüketen cihazı yada makinesi mevcutsa ve bu işletme 08:00-19:00 saatleri arasında çalışmayı tercih ediyorsa, şebekeden sağladı elektrik enerjini düşürmek için çatısına güneş enerjisi kurdurabilir. Bu sayede işletme güneş enerjisinden ürettiği enerjiyi anında kullanacak ve şebekeden aldığı elektrik azaltarak ödediği faturayı düşürecektir.

Ayrıca öztüketim sisteminde hibrit inverter kullanarak sisteme bataryalar eklenebilir. Bu sayede güneş panellerinden üretilen ve şebekeye aktarılamayan fazla enerji, kullanılmak üzere bataryalarda depolanabilir. Fakat hem hibrit inverter hem de batarya kullanımı öztüketim sisteminin ilk yatırım maliyetini artıracaktır.