Sık Sorulan Sorular

27.02.2024

1- Güneş Enerji Santrali(GES) Nedir?

GES, güneşten gelen enerjiyi (fotonları) kullanarak elektrik üreten santrallerdir. Bu santraller küçük bir çatı üzerine kurulabileceği gibi kocaman bir arazi üzerine de kurulabilir. Santrallerin boyutları üretilecek güce göre değişse de tüm ges’lerin çalışma prensibi aynıdır.  Güneş enerji santralleri doğaya hiçbir zarar vermediği gibi, yapım, işletme ve verimlilik açısından son derece karlı enerji yatırımlarıdır.

2- Güneş Enerji Santrali / Sistemleri Güneşsiz Ve Kapalı Havalarda Üretim Yapar mı?

Güneş panelleri güneşin doğduğu her gün üretim yapar ve havanın kapalı yada yağışlı olmasından etkilenmez. Ancak havanın güneşli olduğu günlerde panelin yüzeyine daha çok güneş ışığı geleceği için panellerin üreteceği enerji miktarı da artacaktır. Güneş panelleri sadece gece üretim yapmaz.

3- Güneş Enerji Santrallerini Dolu yada Kar Yağışı Etkiler mi?

Güneş panellerinde çok yüksek sağlamlıkta cam kullanıldığından dolayı zorlanmaya dayanıklıdır. Bu dayanım değeri paneller üzerinde bilgi olarak yer almaktadır. Kar yada yağmur yağışı panelleri etkilemez.  Ancak panel üzerinde kar birikmesi, ısı ve elektrik enerjisini azaltacağı için, panel yer ile yüksek açı yapacak şekilde montaj yapılmalıdır.

4- Kimler Lisanssız  Güneş Enerji Sistemi  Kurabilir?

Elektrik abonesi olan herkes, her gerçek veya tüzel kişi lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Bu kişilerin kendi uhdelerinde en az bir tüketim tesisi, yani aboneliği bulunması gerekir.

5- Güneş Enerji Santrallerinde Mevsimler Arasında Ürettilen Enerjide Değişim Olur mu?

Yaz ve kış aylarında yeryüzünün güneşlenme süreleri farklılık gösterdiği için geslerden üretilen elektrik enerjisi de farklı olacaktır. Bölgeye bağlı değişmekle beraber yaz aylarında ortalama 6-7 saat üretim yapılırken kış aylarında  bu süre 4 saatte düşer.

6- Güneş Panelleri Hangi Yöne Bakmalıdır?

Güneş enerjisinden gün boyu yararlanabilmek için güneş panellerinin güneye bakacak şekilde montaj yapılması önemlidir. Zorunlu kalındığı durumlarda ise güneş panelleri güneyden 15-20 derece sapacak şekilde montaj yapılabilir

7- Güneş Enerji Santrallerinden Kaç Yıl Elektrik Üretilir?

Sistem bakımı düzenli şekilde yapıldığı sürece minimum 20 yıl elektrik üretilir. 20 yıldan sonra ise verim düşmeye başlar ve sistem yaklaşık %85 verimle çalışır. Ancak %85 verimlilik enerji üretiminde çok iyi bir değer olduğu için sistemi 20 yıldan sonra bile yıllarca kullanabilirsiniz.

8- Güneş Enerji Sistemleri Kendini Ne Kadar Sürede Amorti Eder?

Güneş enerji sistemlerinin amortisman  süreleri kurulacağı yere, alana, kullanılan güce ve kurulacak sistem türüne göre değişkenlik gösterir.   2022 enerji fiyatları göz önüne alındığında sanayi kuruluşlarında amorti süresi 2-3 yıl iken meskenlerde ise 3-4 yıl civarındadır. Bu süreden sonra min 20 yıl elektriği hiçbir ücret ödemeden kullanırsınız

9-Evimin / İş Yerimin  Tüm Elektrik İhtiyacını Güneş Enerjisi İle Karşılayabilir miyim?

 Evinizin yada işyerinizin tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılayabilirsiniz. Bunun için tüketilen enerjiyi karşılayacak bir güneş enerjisi sistemi tasarlanmalıdır. Tasarım sonucunda ges’in kurulması gereken alan hesaplanır ve bu alana (çatı, arazi vb) sahipseniz sınırlayıcı tek faktör ilk yatırım maliyetidir. Eğer alanınızın yeterli değilse daha küçük bir sistem tasarlanarak enerji ihtiyacınızın bir kısmı güneş enerjisinden karşılanabilir. Ayrıca şebekeye elektrik satışı da yapmak istiyorsanız elektrik dağıtım şirketi ile aranızdaki aboneliğe ait sözleşme gücü de sınırlayıcı bir faktördür. Gerekli başvurular ve tadilatlar yapılarak sözleşme gücünü değiştirmek mümkündür.

10-Çatıya Kurulacak Güneş elektrik sistemi çatıma zarar verir mi?

Kullanılan ürüne ve montaj elemanlarına bağlı olarak, güneş panelleri metrekareye en fazla 20 kg ağırlık oluşturmaktadır. Güneş elektrik sistemleri doğru hesap yapılarak doğru şekilde montaj yapıldığında çatınıza ve binanıza hiçbir şekilde zarar vermez

11- Güneşten Elektrik Üretimi Sistemi Yatırımım İçin Finans Desteği Sağlanıyor mu?

Güneş Elektrik Sistemi yatırımı için anlaşmalı bankalar tarafından peşinatsız uzun vadede ödeme kolaylığı sağlanabilmektedir.

12-  Evimi / İş Yeri mi Satmak ve ya Kiralamak İstersem GES’e  Ne Olacak?

Size ait olan abonelik yeni kiracınıza veya ev sahibine devredilebileceği gibi taşınacağınız yeni yeriniz GES için uygunsa sistemin buraya nakli ve montajı yapılabilir.

13- Güneşlik Panelleri Temizlik İster mi?

Belli zaman aralıklarında temizlik yapmak güneş enerjisi santralinin verimini %3-5 arasında artıracaktır. Ancak hiç temizlik yapılmasa bile yağmur, kar, rüzgar gibi faktörlerde güneş panellerinin yüzeyinde oluşabilecek katmanların temizlenmesini sağlar

14- Ürettiğim Elektriğin Fazlasını Devlete Satabilir miyim?

Ges’ten üretilen enerjinin aynı noktada tüketilmesi ve bu noktada üretilen fazla enerjinin şebekeye satılması mümkündür. Gerekli prosedürler tamamlandıktan ve dağıtım şirketiyle anlaşma imzalandıktan sonra mahsuplaşma usulü ile fazla üretilen enerji bedeli karşılığında şebekeye basılır. Bölgenizde bulunan enerji dağıtım şirketinin üretilen fazla enerjiyi ne kadar fiyattan alacağı tarifelerle belirlenmiştir.

Örneğin bir gün içinde çatısında güneş enerjisi tesisi kurulu olan bir evin 70 kWh tüketimi ve 100 kWh üretimi varsa 30 kWh ihtiyaç fazlası enerji sisteme verilmiş olacaktır. Buna göre (30 kWh x 1,12 TL/kWh ) = 33,6 TL günlük olarak alacak hanesine yazılacaktır. Tersi olursa bu durumda kişi sistemden 30 kWh enerji çekmiş siteme fazladan enerji vermemiştir. Bu 30 kWh enerji için mevcut aboneliği esas alınarak tüketim miktarı tahakkuk ettirilir. Bu işlemler her gün için ayrı ayrı yapılarak sonuçta ay sonundaki alacak ve borç hesabı belirlenir. Bu miktar üzerinden sistem kullanım bedeli eklenerek işlem sonuçlandırılır.

15- GES (Solar) Maliyetleri Ne Kadar?

Güneş enerjisi kurulum maliyeti sistemin kurulacağı yere, üretilecek güce, sistem türüne (on grid, off grid vb), kullanılacak malzemelere ve tercih edilecek ürün markasına göre çok fazla değişkenlik göstermektedir. Burada önemli olan kurulacak sistemin yıllarca güven içerisinde arızalanmadan kullanılmasını sağlayacak, arızalandığında ise anında hizmet verebilecek marka ve şirketlerle çalışılmasıdır. Sistemin sadece ilk yatırım maliyeti olması nedeniyle ilk başta sistemde kullanılacak panel, inverter, kablo gibi bileşenlerde doğru markalar tercih edilmeli ve garanti süreleri göz önüne alınarak, servis hizmet kalitesi sorgulanmalıdır. Kaliteli ve sorunsuz bir sistemin kurulmalı maliyeti 2022 yılı fiyatları değerlendirildiğinde yaklaşık kw başına 850 ila 1200 dolar mertebesindedir.